Mäntän XXIII Urkuviikko, Avajaiskonsertti Sami Junnonen, huilu ja Ilpo Laspas, urut

su 17.8. klo 18.00

Mäntän kirkko

Prinsessa, sotilas ja lasimaalauksia

Kaksi kansainvälisesti menestynyttä huippumuusikkoa, huilutaiteilija Sami Junnonen ja urkuvirtuoosi Ilpo Laspas, esittelevät konsertissaan 1900-luvun taitteen molemmin puolin sävellettyä ranskalaista ja belgialaista musiikkia. Tyylillisesti monipuolisia teoksia yhdistää sakraalisuus, joka kunnioittaa muun muassa toisessa maailmansodassa kaatuneen nuoren urkurin, merkittävän taidemesenaatin sekä kirkkomusiikkia rikastuttaneiden säveltäjien muistoa. Jokaisella heistä on ainutlaatuinen ja arvokas tarina.

Teoksia mm. säveltäjiltä Jehan Alain, Maurice Ravel, César Franck.

Käsiohjelma 15 €. Ohjelmat ovelta.

Tervetuloa Mäntän XXIII Urkuviikon 2025 Avajaiskonserttiin!
  • Musiikki Musiikki

Linkki avautuu uudessa välilehdessä


Ota yhteyttä

kanttori

Kaja Jantsikene, B- kanttori, pianopedagogi, ammattisäestäjä ja kuoronjohtaja.

Jumalanpalvelusten, toimitusten ja tilaisuuksien lisäksi hoidan konserttitoimintaa, Mäntän Urkuviikkoa, s-postiliikennettä ja vastaan soittimien huollosta. Osallistun musiikkityön työryhmiin, johdan Mäntän ja Vilppulan Kirkkokuoroa sekä neljää muuta kuoroa tekemällä yhteistyötä Mänttä-Vilppulan kaupungin kulttuuri- ja musiikkityön kanssa. Muusikkona toimin jatkuvasti solistina ja säestäjänä sekä soitan erilaisten musiikkiryhmien kanssa. Työhistoriaan kuuluu työ kulttuurialan lapsityön johtajana ja yli 30 v. pianonsoitonopettajana musiikkioppilaitoksissa.

Seurakunnan työssä arvostan ja nostan esiin kristillisiä arvoja sekä vaalin hengellisen sanoman eteenpäin viemistä. Mottoni on tehdä kaikki työni sydämellä ja kunnolla.

Vapaa-aikana viihdyn keittiössä ja puutarhassa. Tärkeintä elämässä minulle on perhe.